switch lang switch to English
přihlašování na listopadový výlet
do Amazonie zahájeno
více informací...
Globální meditace, možnost
zapojit se při nejbližším úplňku
Ned 19.prosince 2021 05:36 UTC
více informací...
Cesta do amazonské džungle za léčením
termín
zaměření výpravy
cena
3.11. 2021 - 1.12. 2021Tarapoto, Yurimaguas, Balsapuerto, Moyobamba, Kuelap, vodopády Gocta, Chavín de Huántar, cena zahrnuje letenku, další transport, ubytování, stravu - obřady za příplatek 13 až 38 EUR na osobu49000 CZK   8 míst

Dříve než přistoupím k popisu toho, co na výpravách do Peru nabízím, vysvětlím, co vlastně nenabízím. Především tedy nejsem cestovní kancelář, která by musela za každou cenu získat klienty, aby uhradila své provozní náklady, a také účastníky výprav neberu na místa, kam obvykle cestovní kanceláře své klienty vozí. To se projevuje například tak, že si účastníky výprav vybírám, nejsem na jejich zájmu závislý a nikterak se nesnažím vyhovět jejich rozmarům. Primárně jsou moje výpravy určeny pro návštěvníky mých akcí, pacienty a mé známé, kteří chtějí pokračovat v již započaté práci na sobě. Pokud se na výpravu přihlašuje někdo, s kým se neznám, musí počítat s tím, že se s ním budu chtít seznámit osobně dříve, než jeho účast schválím. Celý měsíc se pak v Peru často společně dostáváme do namáhavých a vyčerpávajících situací, které prověří i ty nejodolnější povahy, subjektivně se tam čas tak natahuje, že po měsíci máte pocit, že jste tam strávili půl roku – a vy byste si také vybírali, s kým strávíte půl roku de facto 24 hodin každý den.

Výprava není vhodná pro závislé na marihuaně, neboť ayahuasca na ně nikdy nepůsobí a jejich povaha, zřejmě ovlivněná přítomností THC v jejich těle, způsobuje i další problémy, takže jejich účast je ve výsledku pro ně i pro mě zcela zbytečná. Závislosti na jiných látkách ani neřeším, neboť tito lidé obvykle výlet do Jižní Ameriky nezvažují už jenom z finančních důvodů.

Hledači psychedelických zážitků, kteří si slibují od výpravy spoustu vizí či halucinací a bez nich nebudou spokojeni, taktéž nejsou vhodnými adepty. Moje expedice jsou zaměřeny na poznání šamanizmu ve smyslu, jak se stát sám sobě šamanem, tedy uvědomělou a integrovanou osobností schopnou nenahraditelným způsobem pomoci sobě i druhým. Jde tu o něco podstatně hlubšího, než o užívání halucinogenů.

Také příliš nestojím o fanoušky senzací, jako je třeba UFO. Šamanizmus je o zkoumání skutečnosti takové, jaká je (tedy nedualistická) – fascinace UFO, hyperprostorem a eschatologické excesy jsou přesným opakem této snahy. Pokud se poctivě a bděle zaměříte na svoje vlastní nitro a přestanete ho považovat za něco vzdáleného a mimozemského, potom se právě paradoxně třeba kontakt se zářícím létajícím diskem stane takřka běžnou součástí vašeho života (mluvím z vlastní zkušenosti).

Šamanizmus je o hledání cesty k integritě a k úplnému uvědomování si své podstaty a potenciálu – tedy o zbavování se dualistického vnímání světa. Pokud své místo v dualistickém světě berete příliš vážně, dokonce i sami sebe berete příliš vážně a nechcete z toho nijak slevit, pokud vás ani krize ve vašem životě nepřesvědčila, že je potřeba pro váš další život hledat jiné stavební kameny, a chcete jen lépe rozumět dualismu a možná i synchronicitám, ale po návratu z Peru se zase jen vrátit do starých kolejí a nic nezměnit, potom raději listujte v katalozích cestovních kanceláří – nabídek na oddych v pětihvězdičkových hotelích all inclusive, které vaše dosavadní chápání světa nechají nedotčené, je tam dost.

trasa 1_Tarapoto_Yurimaguas

Pokud vás tedy zajímá další text, doporučuji stáhnout si soubor obsahující moje GPS trasy, který lze otevřít v programu Google Earth – tak uvidíte, kudy se přesně po Peru budete se mnou pohybovat. Intuitivní ovládání programu, které je popsáno na stránkách http://support.google.com/earth (nebo prostě vyzkoušejte šipky na své klávesnici v kombinaci s tlačítkem SHIFT či CTRL a také klávesy N, U, PgUp a PgDown) vám umožní si cestu procházet ve svém počítači tak, jak se vám to líbí a vyhovuje. Pokud ještě nemáte Google Earth ve svém počítači, můžete ho zdarma stáhnout a nainstalovat ze stránky http://www.google.com/intl/cs/earth/download/ge/agree.html Pokud máte Google Earth nainstalován, otevřete si soubor Tracks.kmz (např. CTRL+O) a v levém panelu 'Místa' se vám objeví řádek ⊞ ☑ Tracks.kmz a pod ním po rozkliknutí 14 tras. Po dvojkliku na název trasy se vám celá trasa zobrazí v hlavním okně na mapě.

Moje závazky a povinnosti vyplývající ze smlouvy, kterou uzavírám se všemi účastníky výpravy, začínám plnit ve městě Tarapoto – tam obvykle všichni přiletíme společně letadlem a najímáme si auto, které nás odveze do města Yurimaguas (trasa '1_Tarapoto_Yurimaguas'). Zde se ubytováváme v příjemném hotelu, poznáváme místní gastronomii, nakupujeme vše potřebné pro pobyt v džungli.

trasa 2_Yurimaguas_Balsa_Puerto

Jakmile je vše připraveno, odjíždíme člunem po řece Paranapura a posléze po jejím přítoku Cachiyacu do městečka Balsa Puerto (trasa '2_Yurimaguas_Balsa'). Ačkoliv v úplném centru najdete náměstí, samosprávní budovu, nemocnici, školu a pár obchůdků se smíšeným zbožím, okolí působí spíše dojmem mnoha samostatných indiánských osad. Pobyt zde je podle všech účastníků mimořádně příjemný, i když ne zcela komfortní. Velmi těžko ovšem budete hledat jiné místo, kde je možné poznat tak původní ayahuaskovou tradici v kombinaci s klidem na vnitřní práci. Balsa Puerto je přístupné jen po řece, neprotínají ho žádné silnice, takže tu nejezdí žádná auta a dokonce sem ještě není zavedena ani elektřina – jen pár obydlí v mestické čtvrti si jí vyrábí naftovým agregátem. Okolní kopce porostlé panenskou džunglí vás budou lákat na procházky, delší výlety, tůry a jungle treky – absorbovaná čistá energie společně s absencí civilizace vás povedou velmi hluboko do vašeho dříve opomíjeného nitra. Pročištění ayahuaskou, koupání v křišťálově čistých vodopádech a působení silových zón (kamenů pokrytých záhadnými petroglyfy - Cumpanama) jsou jistě dobrým začátkem výpravy, který lze považovat i za obligatorní. Pro většinu účastníků i pobyt zde bývá nejzásadnější, proto se v budoucnu mohou objevovat zvýhodněné nabídky pouze na pobyt v Balsa Puertu. Návštěva dalších nabízených míst je spíše fakultativní – účastníci se sami mezi sebou rozhodnou, která místa chtějí navštívit, případně rozhodne hlas většiny při hlasování.

Z Yurimaguas do Balsa Puerta je kromě doplutí po řece možné dojít i pěšky (trasa '3_Yurimaguas_Balsa_footpath'). V tomto případě ale stejně vaše zavazadla musí cestovat lodí, neboť tento pochod i bez jakékoliv zátěže zvládnou jen ti nejsilnější a nejvytrvalejší.

trasa 4_Tarapoto_Moyobamba

Město Moyobamba je od Balsa Puerta vzdáleno pouhých 50 km vzdušnou čarou, ovšem dělí je neprostupná horská džungle, takže do Moyobamby cestujeme po 350 km dlouhé trase přes výchozí bod Tarapoto (trasa '4_Tarapoto_Moyobamba'). Městu Moyobamba se přezdívá 'město orchidejí' (Ciudad de la Orquídea) s množstvím voňavých zahrad a výstav, která nemají ve světě obdoby. Nadmořská výška a specifické klima tu vyhovuje více než dvěma tisícům druhů orchidejí – na tuto jedinečnost chce upozornit i socha orchideje na fontáně uprostřed hlavního náměstí. Mimo největší slavnosti orchidejí začátkem listopadu jsou tu celoročně v provozu orchiderária, botanické zahrady, motýlí farmy, termální a siřičité koupele. Voda stékající z kopců vytváří v okolí Moyobamby množství vodopádů – nejznámější a nejnavštěvovanější z nich se jmenují 'Cataratas del Gera'.

Z Moyobamby je možné cestovat přímo do Huancabamby (trasa '5_Moyobamba_Huancabamba')– do jednoho z center horského šamanizmu. Mnoho zdejších léčitelů 'huancabambinos' se proslavilo po celém Peru – během svých rituálů používají odvar z kaktusu San Pedro, silný výluh z tabáku a energii posvátných lagun Huaringas. Je opakovaně ověřeno, že koupel v některé z lagun v okolí (nejčastěji Shimbe nebo laguna Negra) očistí vaší osobní energii a akceleruje váš další duchovní vývoj, který tak již není potlačován nastřádanými energetickými zátěžemi. Pokud se po koupeli provede rituál s léčitelskou holí (se kterou se cíleně úplně rozdrolí a rozcupují energetické ztvrdliny) a s léčitelským parfémem, tak odcházíte domů jako doslova energeticky znovuzrození – jakoby lehčí o těžké balvany, o kterých už jste ani nevěděli, že je pořád s sebou vláčíte. Pobyt v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů je pouhých pět stupňů od rovníku velmi příjemný a lze ho tu zpestřit návštěvou vodopádů 'el Citan', archeologického naleziště 'Templo de los Jaguares' a geologicky podivuhodného údolí 'el Valle de los Infiernillos'.

trasa 7_Pedro_Ruiz_Kuelap

Pokud jedeme z Moyobamby autobusem, musíme pak do Huancabamby cestovat z Chiclaya po trase '6_Chiclayo_Huancabamba'.

Pokud jedeme z Moyobamby vlastní dopravou, můžeme na křižovatce v Pedro Ruiz odbočit na silnici do Chachapoyas a podívat se po cestě na pevnost Kuelap (trasa '7_Pedro_Ruiz_Kuelap'). Tento ojedinělý monument v nadmořské výšce 3000m po sobě zanechala civilizace bílých indiánů – Chachapoyů ještě před pohlcením rozpínajícími se Inky. Nějakou záhadou se tu dávno před objevením Nového světa objevil genotyp 'blonďáků' s modrýma očima, který na tajemně precizní stavbu na vrcholu hory dokázal použít třikrát víc materiálu, než je v Chufuově pyramidě v Gíze. Sami můžete zkusit třeba přijít na to, k čemu těmto lidem sloužily stavby jako 'Templo Mayor' – rozšiřující se a otevírající se směrem k nebi.

Na cestě mezi Pedro Ruiz a pevností Kuelap se nachází také Gocta (trasa '8_Pedro_Ruiz_Gocta') - páté nejdelší vodopády světa s volně padající vodou (1. Angel Falls ve Venezuele - 979m, 2. Tugela Falls v Jižní Africe - 948m, 3. Ramnefjellsfossen v Norsku – 818m, 4. Mongefossen v Norsku – 773m, 5. Gocta v Peru – 771m).

Z Huancabamby dále jedeme přes Piuru na pobřeží Pacifiku. První možností je Mancora na hranici Guayaquilského zálivu (trasa '9_Canchaque_Mancora'). Přes omezení způsobená množstvím turistů nabízí plnohodnotné možnosti dokonalého oddychu a nabírání energie v teplejší části Tichého oceánu (z celého studeného peruánského pobřeží ovlivněného Humboldtovým proudem je pouze tato část omývána teplým proudem Equatorial Countercurrent). Suma mocně konejšivých vlivů vás tu postupně dostává do stavu úplného fyzického i psychického uvolnění, bezstarostnosti a bezčasovosti.

trasa 10_Piura_Bayovar

Druhou možností je Bayovar na okraji pouště Sechura (trasa '10_Piura_Bayovar') jenž je významným peruánským rybářským centrem. Teplota oceánu v této části je při koupání znatelně studenější, ale energetickým vlivem na vaší psychiku Bayovar za Mancorou nikterak nezaostává. Archeologické nálezy v poušti Sechura ukazují na mimořádně koncentrovaný výskyt dnes již neznámé formy šamanizmu v oblasti okolo Bayovaru. Návštěva některé zdejší restaurace bude pro příznivce čerstvých ryb znamenat nevšední gurmánský zážitek.

Posléze se vydáváme na dlouhou cestu do Limy (trasa '11_Olmos_Lima'), kterou si lze za příplatek ulehčit zakoupením letenek z Piury do Limy. Z Limy pak směřujeme do Huarazu po trase '12_Lima_Huaraz' nebo za další příplatek kupujeme letenky Lima-Huaraz.

Příjezdem/příletem do Huarazu se ocitáme v údolí řeky 'Río Santa' – v tzv. Huaylaské soutěsce sevřené nejvyšším pohořím Peru 'Cordillera Blanca' a pohořím 'Cordillera Negra'. Výjimečnost a atraktivnost tohoto místa má za následek zvýšený výskyt turistů z celého světa, díky čemuž jsou tu už na bělochy zvyklí a nikdo na vás nepokřikuje 'gringo...', ale zároveň to také ovlivňuje ceny za všechny služby. Na návštěvníky tu čekají horké prameny v Monterrey upravené do podoby lázní (případně podobné lázně Chancos), slavný třídenní trek Santa Cruz s nejhezčími pohledy na bílé vrcholy And včetně toho nejvyššího v Peru 'El Huascaranu' (6768 mnm – nejvyšší hora tropů) a na azurové laguny Chinán cocha (Llanganuco), Jatun cocha, Púsac cochas, … lyžování/snowboard na ledovci Pastoruri (5240 mnm), největší bromélie světa Puya Raimondii (až 10m vysoké) rostoucí pouze v nadmořské výšce nad 3500m...

trasa 13_Huaraz_Chavin

Za opravdovou energetickou lahůdkou však cestujeme přes horský hřeben (v nejvyšším bodě 4550 mnm tunelem Cahuish) do sousední soutěsky zvané Callechon de los Conchucos (trasa '13_Huaraz_Chavin'). Zde se na soutoku řek Mosna a Huanchecsa nachází jedna z nejvýznamnějších památek předincké éry, dnes na seznamu světového kulturního dědictví UNESCA – chrám Chavín de Huántar. V období od 1200 až 750 př.n.l. ho stavěla civilizace Chavín, která později na svém vrcholu (okolo 500 př.n.l.) kulturně ovládala území od Piury až po Paracas. Historicky představuje tato civilizace významnou ukázku, že ne vždy se musí vládnout mocí získanou vojenskou silou – tady vládli šamani. Na příkladu chavínské civilizace však také můžeme vidět, že úpadek duchovně založené společnosti nastává, když se přirozená nenásilná autorita mění na nesrozumitelný kult.

Hlavním smyslem návštěvy je pod vedením šamanů ochutnat více než 3000 let starý nesmazatelný energetický otisk civilizace Chavín – projít stejnými rituály, za kterými sem kdysi lidé putovali celé týdny, aby prošli zasvěcením, a po dosažení mistrovství (navázání trvalého spojení s Logem) se vraceli, aby duchovně působili na svém území. Dodnes je archeologům záhadou, kdo nebo co přinutilo lidi bez použití jakéhokoliv násilí tady vystavět obrovský kamenný komplex navíc z materiálu, který se tu vůbec nenachází. Kromě promyšlené architektury také můžete obdivovat symboly vyryté do zdí, sloupů, monolitů (Lanzon) a obelisků, které do posledního detailu vyjadřují rovnováhu vesmírných sil.

trasa 14_Lima_Nazca

Po návratu do Limy pokračujeme do místa tajemných odkazů po jiné prastaré civilizaci – Nazca (trasa '14_Lima_Nazca'). Doba historického trvání civilizace Nazců se podle všech nálezů shoduje s obdobím přeměny této oblasti z vlhké, deštivé a úrodné na pouštní- velmi suchou (zhruba 100 př.n.l. až 700 n.l.). Z tohoto důvodu Nazcové vystavěli ve 4. století n.l. jedinečné akvadukty Cantalloc, které jsou dodnes funkční. Klimatické změny Nazcové pravděpodobně považovali za vzrůstající nepřízeň bohů a proto prý vystavěli pyramidu Cahuachi a obrovské geoglyfy pro znovuzískání přízně bohů. Nicméně podle matematiků a astronomů toto dostatečně nevysvětluje komplexnost a preciznost linií v Nazce, které pokrývají plochu 500 km2, a jsou viditelné jako celek pouze z letadla. Z energetického hlediska je tato oblast významná výskytem mnoha silových zón, které se táhnou od linií Paracas přes linie Nazca až k pacifickému pobřeží na jih od města San Juan de Marcona, a které poskytují přímé vhledy do podstaty vesmíru a existence nezamlžené lidským vnímáním času a prostoru.

Na mezinárodním letišti v Limě před odletem domů mé závazky a povinnosti vůči účastníkům končí. Cena se stanovuje pro každou výpravu zvlášť a je uvedena u konkrétního termínu na začátku této stránky. Během let je však cena 2200 EUR ověřena jako dostačující – tedy všechny společné náklady pokrývající pro měsíční pobyt v případě účasti 6 až 8 lidí, kdy se navštíví Balsa Puerto a další tři z nabízených destinací. Pro poznání všech nabízených míst by se délka pobytu musela protáhnout na dva měsíce.

'rovníkový' tvar měsíce

Cena tedy zahrnuje společnou letenku z Prahy, Mnichova, Frankfurtu, Vídně nebo Berlína, veškeré společné stravování, společné ubytovávání v hotelech (na jednolůžkových, dvojlůžkových a třílůžkových pokojích podle dohody), veškeré společné přesuny autem, autobusem, taxi, lodí, letadlem po Peru, společné vstupenky do muzeí a povolení do hlídaných oblastí, společné šamanské obřady a mojí odměnu.

Do společných výdajů nepatří to, co si každý kupuje jen pro sebe a hradí si tedy zvlášť ze svého kapesného, například dárečky a suvenýry pro své příbuzné, holinky, hamaka, moskytiéra, pivečka, kafíčka, sladkosti, ovocné šťávičky, bylinné likéry a také cestovní a úrazové pojištění.

I když jsou informace o výpravách do Peru uvedeny v kategorii 'Léčení', neznamená to, že účast je určena pouze tomu, kdo byl lékařem prohlášen za nemocného – léčit se lze na mnoha různých úrovních, jak jsem to popsal v článku 'Individuální léčení'. Pokud se chcete podívat se na svůj život z jiné perspektivy, poodstoupit od zažitých schémat, jenž zastiňovaly jasný vhled, urovnat si správnost a smysluplnost vlastních postojů, utřídit si žebříček hodnot, najít nový uspokojivější životní směr, zbavit se tápání v nejistotách a kolektivní dynamice, potom je práce s energií skrze šamanskou tradici správná volba a cesta do Peru vám může významně pomoci v znovuobjevení vašeho vlastního potenciálu, v znovuposbírání a integraci mentálních sil a v aktivaci mimosmyslového vnímání. Předpokladem je pouze to, že nebudete jen pasivně čekat na pomoc z vnějšku, ale necháte se vším inspirovat v tom, jak si co nejúčinněji pomůžete sami sobě. Představa, že na této nové cestě se počítá pouze to, co uděláte v Peru, a to, co uděláte doma v Čechách, se nepočítá, není správná.

Pro rezervaci místa ve výpravě můžete použít následující formulář. Stejný formulář můžete použít i na odeslání jakéhokoliv dotazu nebo zprávy.

*Vaše jméno:

*Vaše příjmení:

*Vaše e-mailová adresa:

*Obsah Vaší zprávy/rezervace/dotazu:

*Opište písmena z obrázku:

Odeslat / poslat

Všem přihlášeným jsou zasílány platební instrukce, seznam doporučené výbavy a smlouva k podepsání.